Blog

Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Sürücü belgesini kaybetme durumunda yapılması gerekenler son derece basittir. Ehliyetini kaybeden vatandaşlar, yeniden ehliyet çıkarabilmeleri için gerekli ehliyet kayıp ücretini bankalara ödeyip yeni ehliyet çıkarabilirler. Ehliyet kayıp ücreti, 2022 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile kamuoyuna açıklanmıştır. Eğer ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım diyorsanız, yazımızdaki adımları teker teker uygulayarak yeni ehliyetinize en kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Sürücü Belgemi Kaybettim

Kayıp ehliyet durumunda vatandaşların ilk yapması gereken, ilgili kuruma kayıp ehliyet başvurusu yapmaktır. Ehliyeti yeniden çıkarmak için kayıp ehliyet randevusu almanız gerekir. Bundan sonra randevu tarihi belirleyip, bu tarihten önce mutlaka işlemlerinizi tamamlamanız önemlidir. Bu işlemler arasında ehliyet kayıp ücretini bu ödemeyi alan bankalara ödemek ve kayıp ehliyet için gerekli belgeleri randevu gününe hazırlamaktır.

Randevu saatinizde başvuru yaptıktan sonra ve imzanızı attıktan sonra tek yapmanız gereken beklemektir. Başvuru talebiniz onaylanır ve yeni ehliyetiniz belirtmiş olduğunuz ikamet adresinize gönderilir. Ehliyeti kaybetmek yaş fark etmeksizin herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bu yüzden sürücü belgesini kaybettiğinizde panik yapmayıp belirtilen adımları teker teker uygulamanızda fayda vardır.

Ehliyeti Kaybedince Yapılması Gerekenler

Sürücü belgesini kaybetmek, herkesin başına gelebilecek olumsuz bir durumdur. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda yeniden ehliyet çıkarabilmek için öncelikle ilgili kuruma başvuru yapmanız gerekir. Kısaca sıralamak gerekirse ehliyeti kaybedince yapılması gerekenler şunlardır:

 • İkamet ettiğiniz ildeki nüfus müdürlüğünün web sitesine girerek kayıp ehliyet randevusu alın.
 • Randevu işlemlerini online olarak tamamlayın ve tarih belirleyin.
 • Bu tarihten önce ilgili bankalara online ya da şubesine giderek veya ATM üzerinden ehliyet kayıp ücretini yatırın.
 • Kayıp ehliyet çıkarma belgelerini randevu tarihinizden önce tamamlayın ve hazır bir şekilde randevu gününüzde 15 dakika öncesinden nüfus müdürlüğüne gidin.
 • Nüfus müdürlüğünde kayıp ehliyet işlemlerini tamamlayın ve imzanızı atın.
 • Yeni ehliyetiniz belirtmiş olduğunuz ikamet adresine bizzat sizin veya diğer alıcının teslim alacağı şekilde gönderilir.

Ehliyet Kayıp Ücreti Ne Kadar 2022

Ehliyet kayıp masrafı 2022 yılında, sürücü belgesinin eski tip veya yeni tip olmasına göre değişiklik gösterir. Sürücü belgesini kaybedenlerin yeni ehliyet çıkarabilmesi için ödemesi gereken ücret, çipli olan ya da eski kağıt sürücü belgesi durumuna göre değişir. Her iki ehliyet için 2022 yılında vatandaşın ilgili kuruma ödemesi gereken ücretler şunlardır:

 • Eski tip sürücü belgesini kaybeden vatandaşlar değerli kağıt bedeli ve kayıp masrafı ile birlikte 15 TL öderler. Bunun içinde Polis Vakfı Hizmet Bedeli de vardır.
 • Yeni tip çipli sürücü belgesini kaybeden vatandaşlar, değerli kağıt bedeli ve Polis Vakfı Hizmet bedeli toplamında 345 TL ücret ödemelidir.

Vatandaşların sürücü belgesinin kayıp ücretini bankalara yatırırken çok dikkatli olmaları gerekir. Yanlış ücreti yatırmamak için kaybedilen ehliyetin tipine göre seçim yapılmalıdır. Ücreti yatırırken ehliyeti yeni olduğu halde eski olarak seçen kişilerin işlemleri kabul edilmez.

Hangi Bankalar Ehliyet Kayıp Ücreti Alır?

Ehliyet kayıp ücreti alan bankalar, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kamu bankalarından oluşur. Gelir İdaresi Başkanlığı, her sene anlaşmalı olduğu bankaları güncellediği için ehliyet kayıp ücreti yatırma konusunda garanti iş yapmak isteyenler kamu bankalarını tercih edebilir. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank sürücü belgesi kayıp ücreti alan kamu bankalarıdır. Bunlar dışında Ziraat Katılım Bankası ve PTT şubelerinden de ehliyet kayıp ücreti ödemesi yapılabilir.

Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kayıp sürücü belgesi çıkarmak için gereken evraklar, her vatandaşın nüfus müdürlüğünden alacağı randevu öncesinde mutlaka hazır olmalıdır. Bu belgeleri hazırlamadan önce kamu bankalarına veya PTT’ye sürücü belgesi kayıp ücretinin yatırılmış olması gerekir. Ehliyet yenileme veya kayıp ehliyeti çıkartmak belgeleri arasında şunlar yer alır:

 • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 • Sürücü Olur Sağlık Raporu
 • 1 Adet Biyometrik fotoğraf
 • Kart ücreti ödemeleri
 • Kan grubu kartı (Sistemden takip edilir)

Bu belgeleri eksiksiz biçimde hazırlayan vatandaşlar ikamet ettikleri ildeki nüfus müdürlüğünde ehliyet çıkarma işlemlerini hızlı biçimde tamamlayabilir. Dilekçe ve parmak izi gibi gerekli işlemler başvuru sırasında nüfus memuru tarafından halledilir. Ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım diyenler için yeni ehliyet çıkarma sürecinde yapılması gereken işlemler bu kadardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu