Blog

Fransa Sürücü Belgesi Alma ve Değiştirme İşlemleri

Fransa Sürücü Belgesi Alma ve Değiştirme İşlemleri, Fransa’da ehliyetimi nasıl yenilerim? Fransa ehliyet değiştirmek için neler yapılmalı? Tüm detaylar yazımızda.

Fransa’ya taşınma düşüncesi olan veya hali hazırda Fransa’da yaşan Türk vatandaşları için ehliyet alma ve değiştirme işlemlerine detaylı şekilde değindik.

İşte Fransa’da yaşayan ve ehliyet güncelleyen Fransa Rüyası blogunun anlatımıyla Fransa Sürücü Belgesi Alma ve Değiştirme İşlemleri:

İlk olarak Fransa’ya girip pasaportunuza OFII pulu yapıştıktan sonra ehliyetinizi değiştirmek için 1 sene gibi bir süreniz var, ancak bir an önce başvurmakta fayda var çünkü burada işlemler çok yavaş ilerlediği için o 1 senenin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. 1 Seneyi geçirdiğiniz zaman ise burada bir sürücü kursuna gidip sınavları geçmeniz gerekiyor. Fransa’da ehliyet almanın hem uzun bir işlem hem de çok zor olduğunu duymuştum.

Fransa’da bütün evraksal işlemler ile ilgili genel bilgilendirmeye ise servis-public denilen siteden ulaşıyoruz. Ehliyet değişimi ile ilgili direkt bilgilendirme için ise şuraya tıklayabilirsiniz. Burada evrak listesine, ne kadar zamanınız olduğuna dair genel bilgilere ulaşacaksınız. Liste ise aşağıdaki gibi uzun bir liste. Yanlarına kısa kısa açıklamalar yapılmıştır.

Bu iki formun siyah kalemle, noktalar olmadan ve büyük harfle doldurulması isteniyor, bilgisayar ortamında da doldurabilirsiniz, üzerine fotoğraf yapıştırıp, sonunda imzalamayı unutmayın. Formların görünümleri ise aşağıdaki gibi, yine üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aşağıda formların görsellerini paylaşacağım.
  • Ehliyetin orjinali ve fransızcası. Yani bu demek oluyor ki ehliyeti fransızcaya çevirteceğiz, devlet onaylı Fransa’daki tercümanlar listesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yakınınzdaki bütün tercümanlara mail atıp fiyat sorabilirsiniz. Bana 35 ile 15 euro arası fiyat verdiler, yani fiyat epey değişebiliyor. Türkiye’de de çeviri yaptırabilirsiniz ancak noter onayı gerektiği için daha pahalıya gelecektir.
  • Justificatif d’identité – pasaportunuzda kimlik bilgilerinin olduğu sayfa ve fotokopisi
  • Justificatif de domicile – ikametinizi doğrulayan belge(adınıza elektrik-su faturası gibi)
  • Pasaporttaki vize sayfası ve OFII etiketi sayfası ve fotokopisi
  • Ehliyetinizi Türkiye dışında aldıysanız o ülkede ehliyet aldığınız zaman zarfında kaldığınız süresi ispatlayan belge (ehliyen alınan ülkede en az 185gün kalmış olmak zorunlu)
  • Son 3 aya ait Ehliyet doğruluk belgesi ve fransızcası. Bunu ise size en yakın Türkiye konsolosluğundan alabilirsiniz. Posta yoluyla ya da direkt randevu alıp giderek alınabiliyor. Yanınızda ehliyetinizin fotokopisini ve orjinalini götürmeniz yeterli. 11€ gibi bir ücreti var, yine bu ücret konsolosluktan konsolosluğa değişiyor. Posta ile ise posta bedeli olarak 6€ gibi ekstra bir ücret daha ödemeniz gerekiyor. Şuraya tıklayıp size en yakın konsolosluktan randevu alabilirsiniz. Bu belgenin postayla başvurularda elinize ulaşması maksimum 15 gün. Ben konsolosluğa gidip 5dakika içinde aldım.
  • 4 fotoğraf, iki tanesi formların üzerine yapıştırılmalı.
  • Bu bölgelerde oturuyorsanız vergi ödemeniz gerekiyor. (Réunion, Guyane, Martinique ou Mayotte), taxe régionale – miktar hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Bütün bu belgeleri toplarken ehliyet değişimi için valilikten bu arada randevu almanız gerekiyor, randevuyu önceden alın çünkü bazen haftalar sonrasına ancak randevu alabiliyorsunuz. Öncelikle size en yakın valiliğin nerede olduğunu görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü gelecek, bu görüntü aşağı yukarı bütün valiliklerin sitesinde aynı. Démarches administratives ==> Prendre un rendez-vous deyip sayfanın size yönlendirmesine göre randevunuzu alabilirsiniz. Randevunuza eksik evrakla ya da geç gitmeyin, sizi almayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu